WordPress Sürüm Geçmişini (Revision) Kapatmak ve Silmek

Merhabalar, bu yazımda WordPress 2.6 sürümü ile birlikte gelen yazılan yazıların değişiklik geçmişini görüntülemeye yarayan diğer adıyla Post Revision özelliğini nasıl kapatabileceğinizi, veritabanında bulunan eski geçmiş kayıtlarını nasıl silebileceğinizi,  geçmiş kaydını sınırlandırmayı anlatacağım.

Sürüm Geçmişi Nedir?

Sürüm geçmişi WordPress’te yazdığımız yazılarda herhangi bir değişiklik yaptığımızda yapılan değişikliği, yazıdaki değişiklikten önceki ve sonraki durumlarını kaydetmeye yarayan bir özelliktir. Peki bu geçmişi nasıl iptal edebiliriz? Bunun için öncelikle wp-config.php dosyasını açın ve uygun bir yere şu kodu ekleyin:

define(‘WP_POST_REVISIONS’, false);

 

Kodu ekleyip dosyayı kaydedin ve FTP’deki yerine gönderin. Artık sürüm geçmişini devre dışı bıraktık. Veritabanındaki eski sürüm geçmişini silmek için de phpMyAdmin gibi bir araç yardımıyla şu SQL sorgusunu çalıştırın:

DELETE FROM wp_posts WHERE post_type = "revision";

Burada küçük bir ayrıntıya dikkat etmelisiniz eğer tablolarınızın ön eki wp_ ile başlamıyorsa bu kısmı tablodaki ad ile değiştirmelisiniz. Genelde bu kısım değiştirilmeden kuruluyor fakat değiştirenlerin hata yapmaması için belirtmekte yarar var.

Ben bunların hiçbirini yapmak istemiyorum, sürüm geçmişini yalnızca sınırlı sayıda kaydetsin istiyorum derseniz de wp-config.php dosyasına şu kodu eklemelisiniz:

define( ‘WP_POST_REVISIONS’, 3 );

Buradaki 3 rakamı kaydedilecek en yüksek sınırı belirtir. 3 yerine yazacağınız rakam ile kayıt sınırını ayarlayabilirsiniz. Bütün işlemler bu kadar, kolay gelsin. : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.